Hjem
Dyreavdelingen

Bestilling av dyr

Bestilling av dyr må godkjennes av Dyreavdelingen før forskergruppen bestiller dyrene. Forsker må derfor først få en godkjenning i form at et bestillingsskjema via driftsleder på Dyreavdelingen.

Hovedinnhold

Dette er fordi vi skal vite at dyrene kommer fra godkjente leverandører, at dyrebestillingen samsvarer med godkjent forsøksprotokoll, at dyrene transporteres med godkjent transportør under normert tid, og at her er folk på huset til å motta dyrene når de kommer.

Det kan også være at det rett og slett er fullbooket på dyrerommene, så der ikke er plass til dine nye dyr. Det er heldigvis ikke vanlig.

  • Som godkjent leverandør regnes profesjonelle forsøksdyrprodusenter
  • Bestilling fra "Andre ikke godkjente leverandører" - I slike tilfeller må Dyreavdelingens veterinær må først godkjenne helseattestene til dyrene som ønskes bestilt. Forsker må selv ta kontakt med leverandøren og etterspørre disse dokumentene, og sende dem til vetpost@viv.uib.no for godkjenning. 

Når du planlegger bestillingen, må du sjekke om FOTS godkjenningen fremdeles er gyldig (ikke utgått), og at du ikke har brukt opp det antall dyr som er tillatt på FOTS godkjenningen.

Når disse forutsetningene er klarlagt, kan bestillingen iverksettes

  • Forespørsel om bestilling av dyr skal være skriftlig.
  • Bruk skjema nederst på siden og send til oss pr e-post
    • Det er viktig at du fyller ut alle opplysningene på skjemaet.

Bestillinger av mus og rotter i Norge koordineres i hovedsakt gjennom NAISER AS