UiBs slips og sjal
UiBs unike slips og sjal kan bestilles direkte fra leverandør via UiBs bestillingssystem eller i Profilbutikken så lenge lageret rekker.
Hovedinnhold
Universitetet i Bergen gjennomførte i 2017 en anbudskonkurranse hvor tekstilkunstner Kiyoshi Yamamoto ble tildelt oppdraget med å utvikle nytt design for slips og sjal. Slipsene og sjalene ble produsert etter en omfattende kunstnerisk utviklingsprosess og test av ulike motiv.
Bestillingsskjema, informasjon og priser finner du i UiBs profilbutikk eller ved å kontakte bestiller ved din enhet.
Kunstneren Kiyoshi Yamamoto tok sin mastergrad i kunst ved Kunsthøgskolen i Bergen (2013), og har studert ved London College of Fashion og Escala de Belas Arts i Rio de Janeiro. Yamamoto har latt seg inspirere av arkitekturen og fasadene til UiBs bygninger når han laget fargepaletten. Også byens farger har vært inspirasjonskilde, skriver Yamamoto i et lite følgebrev som ligger inne i gaveesken sammen med slipsene og sjalene.
Margareth Hagen er fornøyd med design og utforming av slipsene og sjalene:
- Det er fint å se at både sjal og slips har blitt utviklet i samarbeid med vårt eget Fakultet for kunst, musikk og design. Det at kunstneren har brukt farger fra institusjonen som inspirasjon er spennende.
Slipsene og sjalene kan brukes som gaver til eksterne, ansatte og i representasjon av UiB. De blir levert sammen med en gaveeske vedlagt en kort beskrivelse fra kunstneren om inspirasjonen bak de ulike motivene.