Hjem
Institutt for informasjons- og medievitenskap
Statsbudsjettet

Regjeringen med millioner til Infomedia-senter

I statsbudsjettet har regjeringen bevilget 3 millioner kroner til Senter for undersøkende journalistikk (SUJO). - Det er fantastisk å se at regjeringen verdsetter vårt arbeid, sier senterleder Per Christian Magnus.

SUJO og statsbudsjettet
Foto/ill.:
SUJO/UIB og Finansdepartmentet

Hovedinnhold

Senter for undersøkende journalistikk (SUJO) får i statsbudsjettet for 2025 totalt 3 millioner kroner. Det er en økning på 700 000 fra 2024. Spesielt det store samarbeidsprosjektet Samarbeidsdesken mellom Sujo, NRK og LLA blir vektlagt av regjeringen.

Formålet med prosjektet er å fremme undersøkende journalistikk i lokalaviser ved å samle og tilgjengeliggjøre forskningsmateriale.

- For oss i SUJO er Samarbeidsdesken helt sentralt i vår målsetting om å styrke den undersøkende journalistikken, sier Per Christian Magnus.

Siden oppstarten i april i år har Samarbeidsdesken jobbet med research og data som har hjulpet journalistene i lokalavisene med å lage grundig og god journalistikk.

- Arbeidet i Samarbeidsdesken har blant annet omfattet temaer som ukrainske flyktninger i norske kommuner, selvmord, kommunenes arbeid med selvmordsforebygging og oppfølging av etterlatte, samt kommunenes LOTTO-statistikk. Dette har bidratt til nyskapende journalistikk, forklarer SUJO-lederen.

Bevilgningene fra staten har blitt godt mottatt av SUJO og deres samarbeidspartnere.

- Vi er glade for at regjeringen anerkjenner vårt arbeid. Midlene vil bidra til å levere kvalitetssikrede data, analyser og ekspertintervjuer, samtidig som de gir lokalavisene mulighet til å ferdigstille sakene og tilføre dem sitt unike preg gjennom lokal journalistikk, sier Per Christian Magnus.

Samarbeid med næringsliv andre kan lære av

Senteret ved Universitetet i Bergen er det eneste i sitt slag i Norge.

SUJO tilbyr journalistene samlingsbaserte masterprogrammer og workshops, samt bistår redaksjoner med å utvikle solide undersøkende journalistiske prosjekter. I tillegg veileder senteret fulltidsstudenter ved UiBs masterprogram i undersøkende journalistikk. Alt dette er et tydelig eksempel på hvordan akademia og industri kan samarbeide effektivt.

- Universitetet i Bergen satser sterkt på samarbeid med industri og næringsliv for å fremme innovasjon og sikre høy kvalitet innen forskning, utdanning og formidling. SUJOs virksomhet er et fremragende eksempel på et vellykket samarbeid av denne typen. Det er svært gledelig å se at den norske regjeringen gang på gang anerkjenner senterets arbeid og resultater, sier instituttleder ved Institutt for informasjons- og medievitenskap Marija Slavkovik.