Hjem
Matematisk institutt

Nyhetsarkiv for Matematisk institutt

Realfagenes helt sentrale rolle i Norges fremtidige verdiskaping og omstillingsbehov, var tema da Erna Solberg og Høyre besøkte Fakultet for naturvitenskap og teknologi.
Erna Solberg og Høyres ledelse på Vestlandet gjestet forrige uke UiB og NT-fakultetet. Øverst på dagsorden PoroTwin-prosjektet, som viser digitaliseringen av fysikken og teknologien bak CO2-lagring, og som er et samarbeid ledet av PMG gruppen, sammen med mellom Institutt for Fysikk og Teknologi, NTNU, Sintef og Harbour Energy.
Jakub Both ved Matematisk institutt fikk tildelt 8 millioner kr fra Norges forskningsråd for å maksimere CO2-lagring på havbunnen i Nordsjøen.
Fra nå av heter det Fakultet for naturvitenskap og teknologi.
Yan Li mottar prestisjefull forskningsstøtte til jakten på å forutsi forekomsten av monsterbølger. Slike bølger utgjør en trussel for skip og infrastruktur, og oppstår stadig hyppigere som følge av klimaendringene.
Matematisk institutt feiret sitt 75-års jubileum med blant annet pølser, kake, taler og debatt om hvor matematikken går fremover.
Professor Iain George Johnston sin forskningsgruppe ved Matematisk institutt kombinerer matematiske, statistiske og eksperimentelle tilnærminger til å beregne tilfeldigheter – for å styrke forståelsen om den biologiske verden og bedre menneskers liv.
Yan Li, førsteamanuensis ved Matematisk institutt og Bjerknessenteret, utvikler teoretiske modeller for å forutsi forekomsten av monsterbølger, også kjent som «rogue waves» eller «freak waves». Bølger som er svært farlige for skip og marine virksomheter.
Fredag 16. februar ble det for første gang arrangert møte for matematikk-studerende jenter i Norge. Til Læringsarenaen i Nygårdsgaten 5 kom ledende kvinner innen mattefeltet og holdt presentasjoner om historikk, likestilling, matteproblemer og muligheter i arbeidslivet.
Sigve Tjøtta døde 28. august, 93 år gammel.
Tverrfaglig samarbeid, prioritering av tid og ved å hoppe på mulighetene som har bydd seg, har professorene Martin Fernø, Jan Martin Nordbotten og Atle Rotevatn åpnet verdens øyne for porøse medier og mulighetene som ligger i karbonfangst og -lagring.
Vår kloke venn og generøse veileder, professor Kristian Barstad Dysthe, døde 30. juli, nær 86 år gammel.
Kunstig intelligens, datasikkerhet og modellering bygger på avansert matematikk. For å fortsette den rivende utviklingen trenger matematikere å møtes og utforske det sosiale livet til matematiske objekter via kategoriteori.
CEDAS, the Center for Data Science at the University of Bergen, and NORBIS, the Norwegian Research School in Bioinformatics, Biostatistics, and Systems Biology, invite both starting and experienced data scientists to an exciting joint summer school on data science and its biomedical applications from 7-11 August 2023.
Kunngjøring av resultat fra instituttrådsvalget 2023
Henrik Kalisch og Magnus Svärd ved Matematisk institutt har rodd i land 2.7 millioner euro fra Horizon Europe. Pengene skal brukes på å utdanne 10 doktorgradsstudenter og forske på bølgevarsling.
Det skal i 2023 velges representanter til instituttrådet for gruppe B (midlertidig ansatte i vitenskapelige stillinger) og gruppe D (studenter) for perioden 1.8.2023-31.7.2024. Frist for å nominere kandidater er 20. mars kl. 12:00.
An exciting seminar about combining evolutionary optimization algorithms with experimental, atomistic resolution target data to create a semi-automated tool for building high-fidelity molecular dynamics models.

Sider