Les om Saga på utveksling i England
Saga Tømmerdal studerer arkeologi ved UiB og dro på utveksling i ett semester til University of Southampton. Her forteller hun om sine opplevelser og erfaringer i England.

Hovedinnhold
Jeg utviklet meg mye gjennom denne utvekslingen. Jeg fikk nye historier, minner og jeg følte meg beriket og mer åpen for nye perspektiver
University of Southampton
Jeg har nylig tilbrakt et semester ved University of Southampton i England, hvor jeg fikk fantastiske opplevelser og verdifulle erfaringer. Jeg visste fra første dag på universitetet at det å dra på utveksling var rett for meg. Jeg er veldig glad i å reise, liker å flytte på meg og oppleve nye steder, og jeg er alltid på jakt etter nye eventyr. Dessuten ville jeg også oppleve en annen kultur og erfare hvordan det er å bo i et annet land, og hvordan menneskene og kulturen der er.
Som arkeolog er jeg dypt fasinert av mennesker, historie og kulturer. En av de større fordelene med å dra på utveksling er at man får innsikt i hvor ulike, men også like mennesker er fra ett land til et annet.

Arundel Tower og Catchcold Tower er deler av Southamptons bymur fra middelalderen.
Å dra på utveksling er ikke den enkleste prosessen. Det krever både tid, nøye planlegging og at man leser informasjonen man får nøye. Men det er også en veldig lærerikt og spennende opplevelse, som man absolutt ikke burde gå glipp av.
Jeg valgte England av flere grunner, men hovedsakelig fordi jeg mestrer språket og fordi jeg hadde vært på ferie der tidligere, så jeg var allerede kjent med landet. Men jeg vurderte både flere steder i England og i andre land før jeg endelig bestemte meg for Southampton. Det var flere land jeg kunne tenkt meg å bo i, men fordi de krever at du kan språket var det dessverre ikke mulig. Flere av de hadde heller ikke nok fag med engelsk som undervisningsspråk.
Man utvikler seg mye når man er på utveksling, både på grunn av nye sosiale normer, forskjellige forventninger og det nye systemet man må sette seg inn i. Når man er på utveksling er alt nytt, man befinner seg i et fremmed område og kjenner ingen. Man blir tvunget til å gå utenfor komfortsonen sin og prøve nye ting. Dette kan virke veldig skummelt på starten, men man kommer fort inn i en ny rutine og etter noen uker vil det føles veldig normalt ut.
Jeg utviklet meg mye gjennom denne utvekslingen Jeg fikk nye historier, minner og jeg følte meg beriket og mer åpen for nye perspektiver. Utvekslingen ga meg mulighet til å vokse på mange måter, både personlig og akademisk. Det er en opplevelse som virkelig endrer en, og jeg er utrolig takknemlig for de erfaringene jeg har fått.
Mine forventninger til Southampton var at jeg kom til å møte mange nye mennesker, både fra England og utvekslingsstudenter fra andre land. Jeg forventet også å reise rundt i England, oppdage nye byer og dra på spennende eventyr. Samtidig var jeg realistisk i mine forventninger, og jeg var forberedt på at jeg kom til å oppleve utfordringer og få negative erfaringer også. Selv om jeg møtte noen utfordringer underveis, klarte jeg å håndtere dem på en god måte og lærte av dem.

Katedralen i Salisbury.
I min tid i England opplevde jeg masse spennende. Jeg har reist rundt i England og besøkte steder som Winchester, Oxford, Salisbury, Stone Henge og flere andre. England har et utmerket togsystem, så det å reise rundt i England er noe man virkelig burde benytte seg av. Hvert sted jeg besøkte hadde sin egen unike sjarm og fasinerende historie. Oxford var spesielt nydelig, med sin fantastiske arkitektur og mange Harry Potter-butikker. Hver by jeg besøkte ga meg en dypere forståelse av Englands historie og kultur, og gjorde oppholdet mitt mer minneverdig.
Utveksling ved University of Southampton har gitt meg kunnskap og et nytt perspektiv på britisk historie og lokalmiljøet. Jeg har fått uvurderlig faglig innsikt som vil hjelpe meg videre i min utdanning og karriere. De nye vennskapene jeg dannet, og de utrolige opplevelsene jeg fikk, gjorde hele oppholdet til en uforglemmelig tid.
Hvis du vurderer å dra på utveksling, vil jeg absolutt anbefale det. Det er en opplevelse for livet som vil gi deg et bredere perspektiv på verden.
Hilsen
Saga Tømmerdal